top of page

Amatu plenērs'24

Vēlais dzelzs laikmets II

Jūrmalā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā 19. un 20. aprīlī norisinājās Amatu plenērs, kas turpina 2022. gadā iesākto vēlā dzelzs laikmeta tērpu darināšanas tēmu. Šoreiz lekciju un darbnīcu ietvaros pievērsāmies trīs samērā reti apgūstamām teorētiskām zināšanām un prasmēm:

-            vilnas audumu noslēgumi ar ieaustām celainēm un celu jostaudumu izmantošana vilnas audumu apdarē - teorija un praktiskā nodarbība;

-            tekstiliju metāla rotājumi vēlajā dzelzs laikmetā – spirāles, gredzentiņi, to pielietojums un izveide - teorija un praktiskā nodarbība,

-            vainaga piekaru izveide un to pielietojums sietavu, villaiņu un vamžu dekorēšanā – praktiskais ieskats.

 

19. aprīlī, piektdienā Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta pētniece Irita Žeiere iepazīstināja ar divu tēmu teorētisko daļu:

-            17.00  “Metāla rotājumu veidi un pielietojums arheoloģisko materiālu kontekstā”

-            19.00 “Apdares paņēmieni 8.-14. gs. apģērbā”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20. aprīlis tika veltīts prakstiskai zināšanu apguvei.

 

Meistare Dagnija Pārupe sniedza meistarklasi “Senā apģērba apdare ar celu apaudiem”. Tās laikā bija iespēja veidot vilnas audumu noslēgumu ar celu apaudu bez un ar pievienotām papildus bārkstīm. Dagnija ir viena no pieredzes bagātākajām meistarēm Latvijā seno tērpu rekonstrukcijas jomā. Daudzas meistares veidotās tērpu rekonstrukcijas atrodas Latvijas vēstures muzejos un ekspozīcijās, Dagnija ir piedalījusies seno tērpu izstādēs, kā arī vadījusi celošanas meistarklases Latvijā un citviet pasaulē.

 

Meistare Aija Brikmane vadīja meistarklasi “Vainaga piekara izveide”. Piekari izmantoti vēlā dzelzs laikmeta materiālā gan pie vainagiem, gan līvu tērpam villaiņu, sietavu un citu apģērbu noslēgumos. Aija Brikmane ir “Pelestaka” meistare, ar daudzu gadu pieredzi senā tērpa pētniecībā un rekonstrukcijā, veidojusi aizvēstures un etnogrāfiskos tērpus no materiāla līdz konstrukcijai. Veiktas publikācijas un praktiskās nodarbības par dažādām ar apģērbu izgatavošanu saistītām tehnikām. Darbnīcas ietvaros varēs gūt priekšstatu gan par piekaru pieleitojuma veidiem, gan arī izveidot savu piekara paraugu.

 

Rotu meistars Mārtiņš Tiltnieks piedāvāja darbnīcu “Metāla rotājošie elementi”. Darbnīcas laikā varēja gūt priekšstatu kā veidot spirālītes un gredzentiņus, kas noder villaiņu un citu apģērba daļu rotāšanai.

 

Visas trīs tēmas plašākam interesentu lokam ir samērā maz izprastas. Šobrīd Latvijā, trūkst teorētisko zināšanu, bet pats svarīgākais – iespēja praktiski apgūt prasmes pieredzes bagāta meistara vadībā. Daudzviet valda neizpratne par ieausto villaiņu galu noslēgumu veidošanu, vērtīgi ir arī sniegt iespēju apgūt vienkāršu vilnas audumu rotāšanas elementu izgatavošanu un izprast to pareizu pievienošanu vai ieaušanu vilnas audumos. Nav plaši izplatītas prasmes veidot dekoratīvos piekarus ar dzijas un spirālīšu palīdzību.

 

Apvienojot teorētiskās un praktiskās zināšanas, amata prasmes tiks apgūtas jēgpilni un ar vēsturiskā konteksta izpratni, kas ir būtiski, pārmantojot un tālāk nododot senos amatus.

 

Projektu īsteno Jūrmalas Amatnīca sadarbībā ar biedrību “Asne” un ar Valsts Kultūrkapitāla finansiālo atbalstu. Pateicība par video izveidi TV Jūrmala!

Amatu_pleners_2024_FB.jpg

Projektu īsteno

Untitled-1.png
LOGO_ASNE_webam_ar mazinam baltam malinam-01.png

Projektu atbalsta

krasainais_logo.jpg
LOGO s FullColor.png
bottom of page