

AMATU SKOLA

PODBUNGU MEISTARKLASE / 3 nodarbības
Jūrmalas Amatnīcas Amatu skolā 2025. gadā pirmais nodarbību cikla ietvaros apgūsim podbungas veidošanu, kas ietver sevī gan darbu ar mālu, gan ādas apstrādi.
8. un 9. martā Kauguros meistara Ivara Graša vadībā tiks veidots podbungu pamats, izmantojot senos bezripas keramikas tehnoloģiskos paņēmienus. Nodarbības ietver arī teorijas pamatzināšanas - ieskatu izejvielu sagatavošanā, veidošanas metodes, rotāšanas veidus, apdedzināšanas paņēmienus, kā arī atsauci uz vēsturiskā laika keramikas veidošanas paraugiem. Marta nogalē Apšuciemā meistara sētā uguns ceplī izveidotie podi tiks apdedzināti.
5.aprīlī meistares Solvitas Lodiņas vadībā bungām apvilksim ādu un iepazīsim bungu skanisko īpašību un veidošanas pamatus.
Pieteikties var dalībnieki no 14 gadu vecuma, vai 12 gadu vecuma ar pieaugušā klātbūtni, jo atsevišķos darba posmos var būt sarežģītāki uzdevumi.
PIETEIKTIES VAR LĪDZ 6.MARTAM aizpildot elektronisko anketu.
Dalībnieku līdzmaksājums – 10 euro apmērā par visu apmācības ciklu.
Amatu skolas nodarbību cikli nodrošina padziļinātāku amatu prasmju tālāknodošanu un pārmantojamību, tā stiprinot arī stiprina prasmju apguves kopienu.
Projektu īsteno biedrība Jūrmalas Amatnīca ar Valsts Kultūrkapitāla finansiālu atbalstu.
.jpg)
KLŪGU PINUMU MEISTARKLASES / 4 nodarbības
2024. gada septembrī un oktobrī meistars Andrejs Tiknuss dalīsies ar teorētisko informāciju par materiālu sagatavošanu (klūgu vārīšana, mizošana, kalibrēšana) un nepieciešamajiem instrumentiem. Nodarbību cikla ietvaros katrs dalībnieks izveidos vienu paplāti un vienu pītu klūgu groziņu . Nodarbības norisinās 2x mēnesī septembrī un oktobrī (apmēram mēneša vidū, abas dienas sekos viena otrai). Norises vieta Dabas izglītības centrs "Meža māja", Tūristu iela 1, Ķemeros.
PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSEIS
Nodarbību cikls norisinās ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

CELU JOSTU AUŠANA / 7 nodarbības
Mūžizglītības programma “Jostu darināšana celu tehnikā” sniedz ieskatu vienā no senākajām jostu aušanas tehnikām. Ziņas par celošanu rodamas jau senajā Ēģiptē, viduslaikos tā bija izplatīta visā Ziemeļeiropā, tehniku pazīst visā pasaulē.
Celos austi audumi ir blīvi, stingri un ļoti izturīgi. Celošana ir vīšanas un aušanas apvienojums, kas mūsdienu latviešu valodā savu nosaukumu ieguvis no celu gatavošanai nepieciešamā darba rīka – celu dēlīša.
Latvijas teritorijā ziņas par celotām detaļām apģērbos arheologi atraduši jau izrakumos, ko datē ar 6. gadu simtu. Senatnē celaines izmantoja audumu malu veidošanai, aužot stāvu stellēs, apģērba saturēšanai un rotāšanai. Gadu simtu laikā celu tehnikā darinātas detaļas rodamas visu novadu apģērbos, muzejos var vērot daudzus paraugus. Celošanas tehnika ir neatņemama prasme arī šodien, darinot savu tautastērpu. Gadsimtu gaitā celu aušanas prasme Latvijā nav zudusi, šobrīd tā atgūst “jaunu elpu”.
Programma nodrošina visu Latvijā izplatīto celu tehniku apguvi – no vienkāršām skujainām vai strīpainām celu jostām, līdz jostām un apaudiem ar ielasītu rakstu. Praktiskā apguve tiks papildināta ar teorētiskām zināšanām par celu tehnikas pielietojumu Latvijas arheloģiskajā un etnogrāfiskajā mantojumā, kā arī izpratni par pareizu dzijas sagatavošanu darbam un darba rīku izvēli.
Celu jostu aušanu būs iespēja apgūt kopā ar jūrmalnieci Agniju Saprovsku, kura jostu darināšanas prasmes ir apguvusi pie Lillijas Balgalves-Treimanes TLMS "Kamene" Rīgā.
PIETEIKŠANĀS NOSLĒGUSIES
Nodarbību cikls norisinās Jūrmalas Izglītības pārvaldes mūžizglītības programmas ietvaros.
Projektu īsteno

Projektu atbalsta

