top of page

Mārtiņdienas danči Jūrmalā

Daudzi zina, ko darīt Helovīnos, bet vai aizdomājas, ko īsti nozīmē latviskā Mārtiņdiena un kā to svinēt? Kas ir Mārtiņbērni un kā ziemas laika iesākumu ir atzīmējuši jūras piekrastē?

Jūrmalas pašvaldības atbalstītais projekts “Senā gadskārta” aicina iedzīvotājus nosvinēt Mārtiņdienu seno tradīciju garā un rast atbildes uz jautājumiem par šo gadskārtu! Svinētāji aicināti uz Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centru Kauguru parkā Mazajā Nometņu ielā 1, kur 9.novembrī no pl.18:00 – 21:00 Jūrmalas folkloras kopa “Mare” kopā ar folkloras kopu “Kokle” iepazīstinās ar Mārtiņdienas svinēšanas tradīcijām.

 

Tā kā Mārtiņdienā beidzas klusais veļu laiks, svētki būs pilni jautru un skaļu izdarību! Dalībnieki aicināti ierasties ar saviem groziņiem svētku kopgaldam, bet pats svarīgākais – ar vēlmi aktīvi līdzdarboties svētku radīšanas procesā.

 

Projektu īsteno Jūrmalas amatnieku biedrība ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu “Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros.

Copy of FB_posts.jpg
Copy of FB_posts (1).jpg

LATVIJAS DZIMŠANAS DIENAS MEISTARKLASE

10.novembrī plkst. 12.00 Jūrmalas Jaunatnes iniciatīvu centrā Kauguros, gatavojoties Latvijas Republikas neatkarības pasludināšanas gadskārtai, Jūrmalas Amatnīca aicina piedalīties kopienas izglītības programmā, kuras ietvaros jūrmalnieks jūrmalniekam mācīs kādu paša apgūtu radošo prasmi.

Šoreiz darbnīcu vadīt ir aicināta Agita Šveida, kaugurniece un kādreizējā ugunsdzēsības depo un 112 dispečere, kura, dodoties izdienas pensijā, ir nodevusies dažādiem radošiem hobijiem – adīšanai, mezglošanai, pērļošanai u.c.

Darbnīcas laikā būs iespēja pagatavot pērļotu piespraudi Latvijas karoga krāsās.

Pieteikšanās meistarklasei līdz 8.novembrim, elektroniski aizpildot anketu ŠEIT. Vietu skaits ierobežots.

Meistarklase norisinās projekta "Kultūras mantojuma un radošuma dienas Jūrmalā" ietvaros. Projektu īsteno biedrība Jūrmalas Amatnīca ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu „Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros.

MANTOJUMA DIENA'24

2024. gada 14.septembrī sadarbībā ar Jūrmalas muzeju, Latvijas dzelzceļu un Jūrmalas teātra jauniešu studiju četrās dzelzceļa stacijās tiek īstenota Mantojuma diena "Piejūras ainava", kuras ietvaros Lielupē, Pumpuros un Slokā dienas laikā tiks atskaņoti audioieraksti – tuvāko apkaimju senāku un jaunāku laiku atmiņu stāsti, kas uzbur seno Jūrmalas piejūras ainavu. Līdztekus norisināsies arī Jūrmalas muzeja un Latvijas dzelzceļa vēsturnieku vēstījumi par pilsētai nozīmīgām kultūrvēsturiskām vērtībām.

Visas dienas garumā no 9.00 līdz 21.00 trīs dzelzceļa stacijās – Lielupē, Pumpuros un Slokā izskanēs režisora Jura Joneļa vadībā veidotie Jūrmalas teātra jauniešu studijas atmiņu stāstu audio ieraksti, kas apkopoti gan no muzeja krājumiem, gan periodikas un mūsu laiku pierakstiem.

Jūrmalas muzeja vēsturnieki dienas laikā piedāvās lekciju ciklu, kas balstīts uz muzeja ievāktām un glabātām atmiņām, Savukārt, dienas noslēgumā Ķemeros Latvijas dzelzceļa vēsturnieks ļaus ieskatīties Ķemeru tramvaja vēsturē.

Jūrmala_birka.png
Copy of FB_posts (1).jpg
Copy of FB_posts.jpg

AMATU SKOLA JŪRMALĀ

krasainais_logo.jpg

Jūrmalas Amatnīca uzsāk amatu apmācību ciklu – AMATU SKOLA, kas paredzēts padziļinātākam ieskatam seno prasmju apguvē.

KLŪGU PINUMU MEISTARKLASES / 4 nodarbības

2024. gada septembrī un oktobrī meistars Andrejs Tiknuss dalīsies ar teorētisko informāciju par materiālu sagatavošanu (klūgu vārīšana, mizošana, kalibrēšana) un nepieciešamajiem instrumentiem. Nodarbību cikla ietvaros katrs dalībnieks izveidos vienu paplāti un vienu pītu klūgu groziņu.​

Nodarbību cikls norisinās ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

CELU JOSTU AUŠANA / 7 nodarbības

Programma nodrošina visu Latvijā izplatīto celu tehniku apguvi – no vienkāršām skujainām vai strīpainām celu jostām, līdz jostām un apaudiem ar ielasītu rakstu. Praktiskā apguve tiks papildināta ar teorētiskām zināšanām par celu tehnikas pielietojumu Latvijas arheloģiskajā un etnogrāfiskajā mantojumā, kā arī izpratni par pareizu dzijas sagatavošanu darbam un darba rīku izvēli.

 

Celu jostu aušanu būs iespēja apgūt kopā ar jūrmalnieci Agniju Saprovsku, kura jostu darināšanas prasmes ir apguvusi pie Lillijas Balgalves-Treimanes TLMS "Kamene" Rīgā.

 

Pieteikumus gaidām līdz 16.septembrim, aizpildot elektronisko anketu  Vetu skaits ierobežots.

 

Nodarbību cikls norisinās Jūrmalas Izglītības pārvaldes mūžizglītības programmas ietvaros.

Jūrmala_birka.png

ZEMEŅU DIENA ASAROS

6.jūlijā dzelzceļa stacijas "Asari" stikla piebūve pārvārtīsies par pop-up svētku norises vietu, kur norisināsies pirmā ZEMEŅU DIENA ASAROS. Dienas laikā jau no agra rīta varēs baudīt zemeņu SPA, radošās meistarklases ģimenēm, uzzināt ko jaunu par zemeņu vēsturi Jūrmalā, kā arī piedalīties restorāna 36.līnija šefpavāra Laura Aleksejeva vadītajā kulinārajā meistarklasē.
 
9.00 - Rīts sākas ar zemeņu SPA – herbaliste Sanita Matule stāsta un rāda kā veidot vērtīgus kosmētiskos līdzekļus ar svaigām zemenēm vai zemeņu auga daļām.

12.00 - Diena turpinās ar vēsturnieces Ingas Sarmas priekšlasījumu par “Jūrmalas zelta”- zemeņu audzēšanas un tirdzniecības vēsturisko attīstību. 

14.00 -  zāļu sievas Zeltītes Kavieres stāstījums par zemeņu izmantošanu dziedniecībā – tiek pagatavoti zemeņu sīrupi, stāstīts par tējām u.c. līdzekļiem.

17.00 - Radošās meistarklases ģimenēm – papīra liešana ar zemeņu auga daļām kopā ar jūrmalnieci Baibu Ubaviču, filcētas zemeņu piespraudes veidošana kopā ar mellužnieci Daci Starku

20.00 - Dienas noslēgumā – kulinārā meistarklase kopā ar restorāna 36.Līnija šefpavāru Lauri Aleksejevu, kuras ietvaros tiek pagatavots īspašs zemeņu saldais ēdiens.

Copy of FB_posts.jpg
Copy of FB_posts (1).jpg

NEMATERIĀLĀ KULTŪRAS MANTOJUMA FESTIVĀLS LIETUVĀ

"Lauksnos" festivāls norisināsies no 27. līdz 30. jūnijam Klaipēdas vecpilsētā, Danes skvērā. Festivāla uzmanības centrā ir UNESCO nemateriāla kultūras mantojuma un Nacionālajos nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos iekļautās vērtības. Sagaidāmi aptuveni 400 festivāla dalībnieki no 10 pasaules valstīm. 

Jūrmalas Amatnīca, sadarbībā ar Jūrmalas valstpilsētas Kultūras pārvaldi festivālā prezentēs ar piekrastes zvejniecību un kūrortu saistītās amatu prasmes - tīklu siešanu, mezglošanu un 2018. gadā Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautās knipelēto mežģīņu darināšanas prasmes:

- Zvejas tīklu linuma siešanas paraugdemonstrējumi un iepirkumu tīkliņa darināšanā, vada meistare Anitra Tooma.

- Mezglošanas paraugdemonstrējumu ietvaros tiks stāstīts kā zvejniecībā izmantotie zvejnieku mezgli un to siešanas metodes tiek izmantotas dekoartīvu elementu izveidei, vada Dace Starka.

- Mežģīņu knipelēšanas paraugdemonstrējumu ietavaros tiks stāstīts par mežģīņu attīstītību un izmantošanu, nodrošinot arī tīkla mežģīņu veidošanas paraugdemonstrējumus, kas sasaucas gan ar zvejas tīklu, gan kūrorta laika apģērbu tēmu, vada meistare Gita Prīberga.

 

Paldies par atbalstu dalībai festivālā Valsts Kultūrkapitāla fondam un Klaipēdas Etniksās kultūras centram (Klaipėdos etnokultūros centras)! Projekta vadītāja Dace Ziemele.

krasainais_logo.jpg

VASARAS SAULSTĀVJI
EZERU IELAS PELDVIETĀ

21.jūnijā jau trešo reizi tiekamies, lai gada visīsākajā naktī līdz pat rīta gaismai svinētu Vasaras saulstāvjus Ezeru ielas peldvietā, Jūrmalā.


Šogad gatavošanās svēkiem no pulkstens 12:00.
Svētku svinēšana no plkst. 18:00,
Pasākuma sākuma daļā meistarklases:
- lāpu izgatavošana,
- siera siešana,
- vainagu vīšana (no līdzpaņemtām jāņuzālēm),
- pirts rituāls,
- pašu gatavotā alus degustēšana,
- zāļu zintis,
- teātra izrāde bērniem.


Par dziesmām un dejām parūpēsies folkloras kopas “Mare” un “Kokle”, galvenā ugunskura iekuršana kopā ar Māru Branti, pievakarē arī pūdeles un ugunsplosta iedegšana.


Svētku sajūtas radīšanai aicinām ierasties uz pasākumu atbilstoši tērptiem un ar līdzpaņemtu vainagu vai jāņu zāļu pušķi, no kura darināt savu vainagu. Līdzi arī katram savs cienasts un kāds paklājamais, lai būtu, kur piesēst.

Pasākumu organizē biedrība “Drošais pamats nākotnē”, projekts tiek īstenots ar Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības iedzīvotāju iniciatīvu projektu konkursa projektu “Saulstāvju svētki Ezeru ielas peldvietā”.

Copy of FB_posts.jpg
Amatu_pleners_2024_FB.jpg

AMATU PLENĒRS'24

Jūrmalā, Raiņa un Aspazijas vasarnīcā 19. un 20. aprīlī norisināsies Amatu plenērs, kas turpina 2022. gadā iesākto vēlā dzelzs laikmeta tērpu darināšanas tēmu. Šoreiz lekciju un darbnīcu ietvaros pievērsīsimies trīs teorētiskām zināšanām un prasmēm:

  • vilnas audumu noslēgumi ar ieaustām celainēm un celu jostaudumu izmantošana vilnas audumu apdarē - teorija un praktiskā nodarbība;

  • tekstiliju metāla rotājumi vēlajā dzelzs laikmetā – spirāles, gredzentiņi, to pielietojums un izveide - teorija un praktiskā nodarbība,

  • vainaga piekaru izveide un to pielietojums sietavu, villaiņu un vamžu dekorēšanā – praktiskais ieskats.

krasainais_logo.jpg

SATIEC SAVU MEISTARU

Šogad Latvijā jau 16. reizi notiks pasākums “Satiec savu meistaru”. Jūrmalā tiekamies 6.aprīlī Bulduru izstāžu namā, no plkst.11.00 – plkst.14.00.

Pasākuma apmeklētāji varēs iepazīties ar piecām dažādām amatu prasmēm. 

  • Lupatu deķa aušanas darbnīca - vada studijas “Bulduru audējas” vadītāja Arta Māldere;

  • Iepirkumu tīkliņu darināšanas paraugdemonstrējumi - rāda un stāsta amatu meistare Anitra Tooma;

  • Pīto jostu jeb pīteņu darināšanas darbnīca - vada Jūrmalas Amatnīcas vadītāja un amatu prasmju zinātāja Agnija Saprovska;

  • Pīnīšu darināšanas darbnīca - vada aušanas studijas “Bulduru audējas” audēja, tautas lietišķās mākslas meistare  Zane Zaula;

  • Mezglošanas darbnīca - vada Jūrmalas Amatnīcas meistare Dace Starka.  

JAUNAIS FB EVENT.jpg
Copy of FB_posts.jpg

DOMNĪCA / paneļdiskusija

Jūrmalas Centrālajā bibliotēkā ceturtdien, 30. novembrī, notiks domnīca par zvejniecības mantojumu Jūrmalas pilsētas un Tukuma novada piekrastē un tā saglabāšanu. Interesenti aicināti piedalīties domnīcas norisē klātienē vai sekot līdzi tiešraidei mūsu facebook kontā.

Diskusijā piedalīsies Latvijas Kultūras akadēmijas tradicionālās kultūras pētniece Ieva Vītola, Latvijas Nacionālā Kultūras centra nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere, Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja vēsturnieks Kārlis Fogelis, traļmeistars no Lapmežciema Toms Birznieks, biedrības “Jūrmalas amatnīca” projektu vadītāja Agnija Saprovska, Engures saieta nama vadītāja Jolanta Kraukle, Tukuma novada pašvaldības Tūrisma un mantojuma attīstības nodaļas vadītāja Ingrīda Šmuškova un Jūrmalas valstspilsētas administrācijas Kultūras nodaļas pārstāvji.

Plkst.14.45–15.45 turpināsies domnīcas dalībnieku darbs grupās, meklējot labākos risinājumus zvejas tīklu darināšanas prasmju saglabāšanai un attīstībai.

KOPRADES DARBNĪCAS JŪRMALĀ

Jūrmalas Amatnīca aicina jūrmalniekus uz koprades darbnīcām no augusta līdz pat Ziemassvētkiem!

12.augusts - ĶEMERU VESELĪBAS KŪRE 

16.septembris - MANTOJUMA DIENA 

4.novembris - DANČU VAKARS

25.novembris - SIETSPIEDES DARBNĪCA 

16.decembris - ZIEMASSVĒTKU DARBNĪCAS

Projektu „Jūrmalnieku koprades darbnīcas” ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu „Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros īsteno Biedrība ASNE un Jūrmalas Amatnīca.

336784255_1867381303649172_7100717772838469993_n.jpg
CA_024945.jpg

VASARAS SAULSTĀVJI EZERU IELAS PELDVIETĀ

Jau otro gadu Jūrmalas apkaimju iedzīvotāji rīko vasaras saulstāvju svinības Ezeru ielas peldvietā pie Lielupes. Šogad ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu „Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros pirms svētkiem ir iespēja apmeklēt arī meistaklases, kuru laikā varēs apgūt kā izgatavot dažādus Jāņu uguns rīkus, ēdienus un dzērienus. Projektu īsteno biedrība “Drošais pamats nākotnē”.

4.jūnijā - Alus gatavošanas mesistarklase Ezeru ielas peldvietā, meistsarklasi vada aldaris-jūrmalnieks Mārtiņš Zilgalvis un Andris Plinta.

18. jūnijā ugunsplosta, pūdeles un uguns bluķa veidošanas, kā arī ugunskura vietas sagatavošanas meistarklase, vada seno instrumentu meistars un Vasaras saulgriežu Turaidā uguns vīrs Eduards Klints. No 17.00 – skābputras un Jāņu siera gatavošana kopā ar Antiņciema zāļu sievu Sanitu Matuli.

21. jūnijā – vasaras saulstāvju svinēšana Ezeru ielas peldvietā Lielupes krastā ar kopīgu vietas iekārtošanu, rotāšanu, vainagu vīšanu, Jāņu rituālu, dziesmām, dejām, rotaļām, Jāņu pirts rituālu un saullēkta sagaidīšanu. Piedalās folkloras kopa “Kokle” un Jūrmalas folkloras kopa “Mare”, kā arī vietējie Jūrmalas Amatnīcas meistari un iedzīvotāji, gatavojot lāpas, sienot sieru un stāstot par zāļu zintīm.

Šajos svētkos katrs, kurš ieradies tos svinēt, ir svētku veidotājs un rīkotājs, tāpēc ikviens ir aicināts nākt talkā, gādājot meijas un pļavas ziedus, apgūstot noderīgas prasmes, kuras var izmantot gan savā sētā, gan citu gadu svinot kopīgi saulstāvjus Jūrmalā.

ATMIŅU STĀSTI PAR DZĪVI JŪRMALĀ UN JŪRCIEMOS

Jūrmalas Amatnīca un Jūrciemi aicina Jūrmalas un Tukuma novada piejūras iedzīvotājus dalīties ar senajiem dzimtu stāstiem. Šobrīd tiek uzsākta atmiņu lolotāju kustība ar mērķii apkopot senos dzimtu stāstus Rīgas līča piekrastē. Aicinām šajā kustība iesaistīties ikvienu piekrastes iedzīvotāju, kuru vecāki vai vecāki var dalīties atmiņās par dzīvesveidu, kas arvien straujāk mūsdienās sāk izzust – zvejas prasmes, atmiņas par piejūras dzīvesveidam raksturīgu saimniekošanu, paražām, tradīcijām un arī kūrorta dzīvi. Senās atmiņas ir vērtība, kas aiziet līdz ar cilvēkiem, kas tās glabā un ir ļoti nozīmīgi veltīt kaut nelielu brīdi laika, lai uzklausītu un iemūžinātu senos stāstus, tā atstājot tos arī nākamajām paaudzēm.

Audio, video ierakstus (var būt veikti ar telefonu) vai rakstiskus vēstījumus aicinām iesniegt elektroniski norādītajos e-pastos. Saziņai TUKUMA NOVADĀ: info@jurciemi.lv, 26409483, JŪRMALĀ: jurmalas.amatnica@gmail.com, 29541105.

Interesantākie ieraksti tiks ieskaņoti audio stāstā, bet kopējāis vākums iesniegts Jūrmalas un Tukuma novada muzejiem.

mājaslapas AKTUĀLI.jpg

"SATIEC SAVU MEISTARU"
JŪRMALĀ

Jau piecpadsmito reizi Latvijas Nacionālais kultūras centrs rīko meistaru dienas Latvijā “Satiec savu meistaru”. Tā ietvaros 1.aprīlī Jūrmalas muzejā varēja sastapt Bulduru aušanas studijas un Jūrmalas Amatnīcas meistarus, kā arī parakstīties par zvejas tīklu aušanas prasmju iekļaušanu Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Meistarklases:

  • Svilpavnieku darbnīca – Radošās telpas Grašu māja meistars Ivars Grasis no Apšuciema

  • Klūgu paplātes darināšana – grozu pinējs, vaivarnieks Andrejs Tiknuss

  • Cimda valnīša darināšana ar rombveida malu – rokdarbu meistare Dace Starka 

  • Celu jostu aušana – Jevgēnija Svikle un Agnija Saprovska

  • Ziedainās jostas - Bulduru audēju studija, meistare Arta Māldere, Bulduru audēju studijas vadītāja

  • Pīnīšu darbnīca – Zane Zaula, Bulduru audēju studija

bottom of page