KOPRADES DARBNĪCAS
Jūrmalas Amatnīca aicina jūrmalniekus uz koprades darbnīcām no augusta līdz pat Ziemassvētkiem!
12.augustā Ķemeru parkā norisinājās ĶEMERU VESELĪBAS KŪRE - skaistuma un veselības darbnīcas, kas iekļāvās iedzīvotāju iniciatīvas “Iepazīsti Ķemeru kopienu” pasākuma ietvaros.
Veselības kūre iesākās 11.00, kad herbaliste Sanita Matule no Antiņciema (Sanitas Pļavas veltes) iepazīstinās ar pļavas augiem un sniedza iespēju apgūt kā no apkārtnē sastopamiem augiem pagatavot kosmētiku. Meistare īsumā raksturo darbnīcas norisi:
"Meistarklasē tika gatavota vībotņu ziede un svaigo pļavas ziedu sāls skrubis. Mājas dalībnieces brauca ar diviem trauciņiem pašgatavotas kosmētikas. Kopā izzinājām vēl citas pļavas Augu zināšanas."
Plkst. 13.00 piedāvājām iepazīt ziepju gatavošanas procesu kopā ar gimenes uzņēmuma Ziepnīca.lv meistariem - Andri un Irēnu Romanovskiem. Tika vārītas Saimniecības ziepes un tas ir labs iemesls, lai parunātu ne tikai par ziepju gatavošanas tradīcijām, bet arī to sākotnējo - visnotaļ praktisko pielietojumu un nozīmi. Meistari ziepju pagatavošanā izmanto Ķemeru minerālūdeni.
16.septembris - MANTOJUMA DIENA Jūrmalas Brīvdabas muzejā.
16. septembrī Jūrmalas Brīvdabas muzejā Rudenāju ietvaros norisinājās Mantojuma diena, kas ļ;ava iepazīt piekrastē izzūdošās kultūrvēsturiskās vērtības.
Kopā ar meistari Anitru Toomu no Rojas apguvām seno zvejas tīklu darināšanas prasmi, veidojot ikdienā noderīgu iepirkuma tīkliņu.
Savukārt mellužnieks Voldemārs Surgunts dalījās no tēva mantotajās skalu grozu darināšanas prasmēs, kas agrāk tika plaši pielietotas zemeņu grozu veidošanā Jūrmalā.
Senās prasmes ir daļa no Jūrmalas identitātes. Pasākuma laikā veidojām neformālu sarunu - DOMNĪCU par senajām zvejas prasmēm Jūrmalā.
Kārlis Fogelis - Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja vēsturnieks, sniedza ieskatu zvejniecības attīstībā Jūrmalas teritorijā.
Līga Strazda - Jūrmalas muzeja krājuma speciāliste, dalijās savā pieredzē uzklausot un dokumentējot atmiņu stāstus Jūrmalā, bet meistare Anitra Tooma īsi pastāstīja kā apguva un sāka mācīt citiem zvejas tīklu siešanas prasmes.
Sarunā - DOMNĪCA piedalijās:
Jūrmalas muzeja direktors Ernests Sviklis
mellužniece un rokdarbniece Dace Starka
LU vēstures fakultātes studente Evelīna Kalve
Restorāna 36.Līnija šefpavārs Lauris Aleksejevs
Diskusiju vadīja Jūrmalas Amatnīcas projektu vadītāja Agnija Saprovska
4.novembris - DANČU VAKARS Jūrmalas Kultūras centrā Majoros kopā ar folkloras kopu "Kokle" un folkloras deju kopu "Dandari".
Novembra sākumā ir laiks, kad ziemai tiek atvērti vārti. Lai smeltos dzīvesprieku gada tumšākajam posmam, pirmo reizi Jūrmalā norisinājās kārtīgs danču vakars. Uz dančiem varēja nākt gan prasmīgi dejotāji, gan tie, kas danču ierādītāju vadībā vēlas spert pirmos deju soļus.
Līdz nākamajam danču vakaram Jūrmalā!
25.novembris - SIETSPIEDES DARBNĪCA "Es esmu jūrmalnieks" sadarbībā ar apģērbu zīmolu Cemme. Tiksimies Cemmes darbnīcā Vaivaros.
Darbnīcas laikā bija iespēja iepazīties ar sietspiedes tehnikas izstrādes procesiem un veikt apdruku uz auduma maisiņa. Cemme īpašnieki dalījās arī pieredzē kā, balstoties savās prasmēs, spējuši attīstīt veiksmīgu apģērba zīmolu. Projekta ietvaros tika izveidots unikāls Jūrmalas dizains, tā sekmējot lokālo piederības un identitātes sajūtu.
Darbnīcā piedalīties aicināts bija ikviens jūrmalnieks. Atsaucīgākie bija kaugurnieki, nākamie aktīvākie jūrmalnieki bija no Asariem un Dubultiem. Kopumā tika pārstāvētas deviņas apkaimes un piedalījās vairāk nekā 30 dažāda vecuma jūrmalnieku.
Tā bija lieliska iespēja gan satikties, gan iepazīt sietspiedes tehniku un novērtēt vietējo uzņēmēju veikumu, kā arī radoši pavadīt laiku.
Liels paldies par darbnīcas vadīšanu meistariem un Cemmes īpašniekiem Zanei un Atim!
Radām kopā Jūrmalā!
16.decembris - ZIEMASSVĒTKU DARBNĪCAS un POP-UP TIRDZIŅŠ Jauniešu iniciatīvu centrā Kauguros.
16. decembrī pasākuma "Ziemassvētki Jūrmalā" ietvaros Jūrmalas Amatnīca aicināja uz radošām un izzinošām Ziemassvētku darbnīcām, kā arī mājīgu pop-up amatnieku un mājražotāju izstrādājumu tirdziņu!
Ziemassvētki ir laiks, kad vēlamies to sagaidīt mājīgi un silti ar vietējo un tuvākās apkaimes amatnieku rūpētām dāvanām, kā arī kopīgu svētku dekoru un dāvanu gatavošanu. Tirdziņā varēja sastapt gan vietējos labi zināmos zīmolus kā apģērbu zīmols Cemme, Kemermedus, dabīgo ziepju ražotāji Migle un Ziepnīca, Sanitas Dabas veltes no Antiņciema, meistaru Andreju Tiknusu ar pītajiem groziem no Vaivariem, tā arī viesus no tuvākās apkārtnes - Kundziņsieru, Karameļu Darbnīcu no Jelgavas, Mārtiņa koku fabriku, Sauleszirga stikla dekorus u.c. Bet liela daļa amatnieku un mājražotāju Kauguros bija pirmo reizi.
Ziemassvētku darbnīcas:
-
Puzuru un seno telpu rotājumu darbnīca ar meistari Ausmu Spalvinu
-
Adīti eglīšu rotājumi kopā ar rokdarbnieci Daci Starku
-
Pērļoti eglīšu rotājumi kopā ar meistari Sarmīti Sedliņu
-
Sveču liešana kopā ar Smooth Candles
-
Mazā puzuru darbnīca kopā ar Agniju Saprovsku un Ievu Legzdu
-
Rotājumu un dekoru darbnīca pašiem mazākajiem kopā ar Daci Greiziņu un Baibu Blomi
Svinam un radām kopā Jūrmalā!
Radām kopā!
Projektu „Jūrmalnieku koprades darbnīcas” ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu „Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros īsteno Biedrība ASNE un Jūrmalas Amatnīca.