JŪRMALAS GODA TĒRPS
Goda tērps ir viena no zīmēm, kas pauž piederību konkrētām lokālām vērtībām. Lai arī tērps ir jaunrade, tas ir balstīts Jūrmalai raksturīgu krāsu un elementu saspēlē. Līdz šim Jūrmalai nav bijis savs goda tērps, jūrmalnieki arī nav plaši informēti par iespējām sev tērpu darināt, līdz ar to Jūrmalas amatnieku iniciatīva palīdzēs katram jūrmalniekiem izveidot savu piederības zīmi, ar ko rotāties dzimtas vai pilsētas svētkos, kā arī nest Jūrmalas vārdu pasaulē..
Projekta ietvaros ir izveidoti pieci video - informatīvs video, kura laikā tērpa veidotāji iepazīstina ar goda tērpa tapšanus gaitu, krekla šūšanas meistarklase, ko vada meistare un goda tērpa autore Sarmīte Sedliņa, pērļu vainaga un rakstaino zeķu darināšana meistares Daces Starkas vadībā, kā arī mēru noņemšana un piegrieztnes veidošana sievas jakai un ņieburam, vīru biksēm, garajiem svārkiem un vestei kopā ar šuvēju Saivu Unguri.
Ir izstrādata arī digiālā rokasgrāmata tērpa darinātājiem un valkātājiem, kā arī izstrādātas piegrieztnes un zeķu raksti lejuplādei.
Projekts īstenots ar Jūrmalas valstspilsētas atbalstu „Līdzfinansēto iniciatīvas projektu konkursa” ietvaros.
IEPAZĪSTI JŪRMALAS GODA TĒRPU
PĒRĻU VAINAGA
DARINĀŠANA
meistare Dace Starka
Pērļu vainaga darbnīcā kopā ar meistari Daci Starku var gūt ieskatu sienamā meitas veinaga darināšanā. Vainags tiek izšūts ar pērlītēm uz samta auduma pamata. Darbs ir paveicams arī meitai patstāvīgi vai kāda zinoša palīga uzraudzībā.
Dace Starka ir vizuālās mākslas pasniedzēja un rokdarbniece. Jūrmalas goda tērpam Dace ir darinājusi pērļu vainagu un abus zeķu pārus - baltās un rakstainās zeķes.
BALTAIS
KREKLS
meistare Sarmīte Sedliņa
Meistarklasē var tērpa autores Sarmītes Sedliņas vadībā uzzināt krekla darināšanas pamatprasmes - krekla mēru noņemšana, pieduknes, apkakles un aproces veidošana, kā arī dekoratīvo izšuvumu darināšana. Darbnīca sniedz pamatzināšanas, kas ir noderīgas darinot gan sievu, gan vīru kreklus un var tikt pielietotas ikviena tautiskā krekla veidošanā.
Sarmīte Sedliņa ir ķemerniece, ikdienā pasniedz bērniem vizuālās mākslas stundas un vada Jūrmalas folkloras kopu "Mare". Sarmīte ir apguvusi daudzas rokdarbu prasmes - adīšana, aušana, filcēšana u.c.
RAKSTAINO ZEĶU
DARINĀŠANA
meistare Dace Starka
Rokdarbu meistare Dace Starka soli pa solim izstāsta Jūrmalas goda tērpa rakstaino zeķu veidošanas gaitu, daloties pieredzē gan par mēru aprēķināšanu, parauga veidošanu un raksta iekārtošanu, gan zeķes formas, papēža daļas un noraukuma veidošanu. Visas šīs prasmes var lieti noderēt ne tikai papildinot Jūrmalas goada tērpu, bet arī izpaužot savu radošo iedvesmu dažādu citu rakstainu zeķu veidošanā!
PIEGRIEZTNES
meistare Saiva Ungure
Šuvējas Saivas Ungures meistarklasē var uzzināt kā noņemt sievas un vīra mērus, lai šūtu jaku, ņieburu, vesti, bikses vai garos svārkos un kā pielāgot esošo piegriezni valkātāja mēriem.
Saiva ir šuvejā ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi un viņas ikdienas darbs ir saistīts ar tautastērpu darināšanu. Ar Saivas atbalstu ir izveidotas piegrieztnes, pēc kurām tika darināts arī Jūrmalas goda tērps:
-
sievas jakai un ņieburam
-
vīra vestei
-
vīra biksēm
-
vīra garajiem svārkiem
Piegrieztnes ir lejuplādējamas A0 vai A4 drukas failu formātā
ETNOGRĀFISKAIS TĒRPS 19.GS. OTRAJĀ PUSĒ
Etnogrāfe Dr. hist. Aija Jansone ir 15 grāmatu autore. Pēdējā viņas izdotā grāmata - pētījumu apkopojums “Tautastērpa komplektēšanas pamati”, sniedz ieskatu tērpa attīstībai laikā un var būt noderīga ikvienam, kas vēlas ar izpratni kompektēt sava novada tērpu. Lekcijā ir iespēja gūt ieskatu 19.gs. otrās puses tautastērpa iezīmēs un attīstībā.
Digiālā rokasgrāmata ir pamata vadlīnijas un goda tērpa apraksts tērpa darinātājiem un valkātājiem Rokasgrāmatā ir ietvertas piegrieztnes un zeķu raksti lejuplādei.